Іранський Shahed 136: Економічно ефективний безпілотник для доставки боєприпасів

Іранський Shahed 136: Економічно ефективний безпілотник для перевезення боєприпасів

 Війна росії з Україною, характеризується значною присутністю безпілотних літальних апаратів (БПЛА), і один конкретний безпілотник привернув до себе значну увагу: іранський Shahed 136, також відомий як “Геран-2”, що використовується російськими військовими. У цій статті ми заглиблюємося в деталі цього економічно ефективного безпілотника-камікадзе, його конструкцію, застосування та роль в українському конфлікті.

Іранське походження

Shahed 136, розроблений HESA (Іранська авіабудівна промислова компанія), є автономним ройовим штовхачем боєприпасів, що блукає, і є безпілотником, що штовхає боєприпаси. У перекладі з перської його назва означає “Свідок 136”. Цей безпілотник вирізняється своєю доступністю – його ціна коливається від 20 000 до 60 000 доларів за одиницю.

Дизайн і характеристики

Shahed 136 може похвалитися унікальною конструкцією у вигляді літаючого крила з закінцівками типу “паркан”. Він має розмах крил 3,5 метра і носову частину, в якій розміщується 200-кілограмова боєголовка для високоточних атак. Завдяки поршневому двигуну з початковим ракетним прискорювачем безпілотник розвиває швидкість близько 185 км/год.

Цікаво, що за деякими даними, компоненти двигуна для цього іранського безпілотника можна знайти на Aliexpress. Хоча його іноді називають “блукаючим боєприпасом”, більшість експертів відносять його до категорії “боєприпасів прямого удару” через відсутність у нього можливостей блукання.

Розгортання і тактичне застосування

Розгортання Shahed 136 здійснюється з пускової установки, причому пуски зазвичай проводяться партіями по п’ять одиниць і більше. Його основне завдання полягає в тому, щоб ухилятися від протиповітряної оборони і вражати наземні цілі, ефективно витрачаючи ресурси ППО під час атак. Дрони запускаються горизонтально з невеликим кутом нахилу вгору за допомогою ракетного зльоту (RATO).

Оператори і глобальне охоплення

Окрім Ірану, безпілотник Shahed 136, перейменований на Geran-2, як стверджується, використовувався російськими збройними силами, зокрема, під час конфлікту в Україні. Ці безпілотники були широко розгорнуті і націлені на об’єкти енергетичної інфраструктури та військові об’єкти.

Технічні характеристики

 • Країна походження: Ісламська Республіка Іран
 • Дизайнер / виробник: Shahed Aviation Industries / HESA
 • Роль: Блоковані боєприпаси
 • Статус:** На озброєнні з 2021 року (Іран)
 • Вартість одиниці: За оцінками, від $20 000 до €50 000 за одиницю
 • Маса: 200 кг (440 фунтів)
 • Довжина: 3,5 м (11 футів)
 • Вага боєголовки: 40 кг (88 фунтів)
 • Двигун: поршневий двигун MD-550
 • Розмах крил: 2,5 м (8,2 футів)
 • Ральність польоту: 1 800-2 500 км (1 118-1 553 миль)
 • Максимальна швидкість: 185 км/год (115 миль/год)
 • Система наведення: Автономна ГЛОНАСС (модернізована російська версія)
 • Стартова платформа: Ракетний зліт (РАТО)

Вплив та стратегічне значення

Хоча Shahed-136, можливо, не є найбільш технологічно досконалою зброєю, його доступність і ефективність роблять його цінним активом для Ірану, особливо з огляду на економічні санкції, які обмежують доступ до високотехнологічних військових систем. Цей безпілотник виробляється Іранською авіабудівною промисловою компанією (HESA) і збирається на авіабазі Бадр поблизу Ісфагана компанією Shahed Aviation Industries.

Протидія загрозі

80-кілограмове корисне навантаження Shahed-136, хоча і відносно невелике, є високоточним, що робить його потужною загрозою. Проте українські сили покращили свою здатність протидіяти цим безпілотникам, а ізраїльська розвідка, як повідомляється, допомагає Україні у протидії загрозам з боку іранських безпілотників.

Розширення охоплення і впливу

Спочатку помічені на північному сході України, безпілотники Shahed 136 поширили свою присутність вглиб української території, націлившись на цивільну інфраструктуру і військові об’єкти. З розвитком конфлікту роль цих безпілотників продовжує адаптуватися і розширюватися.

Насамкінець, іранський безпілотник Shahed 136, завдяки своїй доступності та універсальності, став важливим гравцем у конфлікті, що триває в Україні. Його вплив, разом з контрзаходами, що застосовуються проти нього, демонструє мінливий ландшафт сучасної війни, де навіть економічно ефективні рішення можуть мати суттєвий вплив.